آموزش نکته های کاربردی و پیشرفته Microsoft Word

بدون شک  تا کنون از نرم افزار Microsoft Word استفاده کرده اید و نوشته های گوناگونی با آن نوشته اید.  بسیاری از کاربران حتی دانشجویان و اساتید، از نرم افزار Word شناخت مقدماتی دارند و معمولا فایل های خود را به صورت آماتور و بدون در نظر گرفتن اصول و امکانات موجود در word می نویسند و هر جا هم به مشکلی برخورد کرده اند با راه های غیراصولی و اشتباه سعی کرده اند مشکل را برطرف کنند تا فقط ظاهر و خروجی آن در سیستم خودشان دست نمایش داده شود. از این رو تصمیم گرفتم  نکاتی کاربردی این نرم افزار را به صورت آموزش های ویدئویی که برای کاربر آموختنش راحت تر است و کمتر وقتش را می گیرد و به دلیل نمایش عملی اثربخش تر هم هست تهیه کنم. در این آموزش پیش فرض بر این است که کاربر در حال حاضر با Word آشنایی نسبی دارد و از بیان مباحث ابتدایی و حتی متوسط خودداری شده است و هدفش بیان نکته های تکمیلی و تکنیک ها و روش های کاربردی در یک تایپ اصولی و درست با استفاده از Word است.
مشکل دیگر، نبود یک نمونه قالب پیشرفته برای تایپ فارسی در برنامه word که مانند بسیاری از کنفرانس ها و ژورنال های خارجی شامل استایلهای استاندارد و از پیش تعریف شده باشد من را بر آن داشت تا با الگو گرفتن از قالب های خارجی از جمله قالب کنفرانس های کتابخانه IEEE این قالب را برای زبان پارسی هم گسترش دهم و امکانات استایل فارسی را نیز به آن اضافه نمایم.

 ویدئوی شماره ۴ نیز در دی ماه ۱۳۹۲ تهیه و در دسترس کاربران گذاشته شد. این مجموعه آموزشی در مجموعا چهار ویدئو یه مدت ۱۵۰ دقیقه تهیه شده است که هر دو بخش را می توانید در یوتیوب مشاهده کنید و با ابزارهای مختلف موجود آن ها را دانلود نمایید و یا از لینک های داده شده با بالاترین کیفیت دریافت کنید. فهرست زمانی مطالب ویدئوی چهارم در این لیست وجود ندارد.

 

 

این ویدئوی آموزشی را به مدت ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه در Playlist زیر شامل هر چهار ویدئو تماشا کنید (دسترسی به سایت یوتیوب مورد نیاز است و پیشنهاد می شود با کیفیت 720 ببینید)

چنانچه بخواهید از یک زمان مشخص به بعد را به اشتراک بگذارید کافی است در انتهای لینک ویدئو یک علامت # گذاشته و زمان مورد نظر خود را به صورت t=xxmxxs بنویسید. مثلا:

دانلود با لینک مستقیم از همین سایت با فرمت MKV و کیفیت HD (هر 4 فایل روی هم 330 مگابایت)

*لینک‌های مستقیم به دلیل ایجاد فشار روی سرور حذف شد. از لینک‌های دیگر استفاده کنید.

دانلود مستقیم (فرمت MKV)

دانلود با فرمت MP4 و کیفیت HD از SkyDrive (حدود 660 مگابایت)

دانلود از SkyDrive (فرمت MP4)

پس از این آموزش دوستان پرسش ها یا مشکلاتی را از من پرسیدند که بعضی از آنها به دلیل اینکه شاید زیاد همگانی نبوده و یا فراموش شده در این دوره آموزش داده نشده است. بخش زیر برای بررسی این موارد درست شده است:

پرسش و پاسخ پیرامون نکته هایی که در آموزش به آن پرداخته نشده است


 

در این مجموعه آموزشی به ابزارهای گوناگونی نیز اشاره شده است که آن ها را هم می توانید از لینک های زیر دریافت نمایید و یا به توضیحات آن مراجعه کنید:

   1. قالب جامع نگارش پایان‌نامه دانشگاه شیراز – Word
   2. قالب جامع نگارش مقالات و مستندات علمی با شیوه نامه های پارسی
   3. آموزش ویدئویی نرم افزار مدیریت رفرنس مندلی (Mendeley)
   4. نرم افزار “پارسی را پاس بداریم”، توانمندترین پالایشگر زبان پارسی
   5. اصلاح کیبرد فارسی بر پایه استاندارد ملی ۹۱۴۷ و راهنمای کامل آن
   6. فونت‌های فارسی استانداردسازی شده توسط شورای عالی اطلاع‌رسانی
   7. دریافت مجموعه فونت های فارسی سری B با بیش از ۱۰۰ فونت و فونت نستعلیق نگارش ۲ با راهنمای آن
   8. واسط کاربری فارسی رسمی مایکروسافت برای نسخه های مختلف آفیس از 2003 تا 2013 (Language Interface Pack)
   9. نگارش ۲٫۵ ویراستیار، افزونه قدرتمند فارسی برای Word
   10. چند لینک آموزش پیشرفته در مورد ابزار Find and Replace که در آموزش به آن اشاره ای کوتاه شد (انگلیسی):
    1. Find and Replace using wildcards
    2. Using MS Word’s Advanced Find and Replace Function
    3. 10 cool ways to get more from Word’s Find and Replace feature
    4. Find and replace text by using regular expressions -Advanced

پرسش ها، پیشنهادها و یا مشکلاتی که در فایل قالب تهیه شده و یا در ویدئوهای آموزشی ممکن است وجود داشته باشد را در بخش دیدگاه ها در پایین همین نوشتار در میان بگذارید. 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]