آرایش کیبرد فارسی استاندارد بر پایه استاندارد ملی 9147
بارها در گروه و سایتهای مختلف درباره صفحه کلید و آرایش کیبرد استاندارد فارسی و مشکل حروف “ک” و “ی” در نسخه های مختلف ویندوز و مشکلات بسیاری که این مسئله به وجود آورده است مطالب زیادی خوانده اید.

این مسئله به شدت میتواند در مطالب نوشته شده و پیرو آن در موتورهای جستجو و ذخیره و بازیابی اطلاعات تاثیر منفی بگذارد. از بیان توضیحات بیشتر در این قسمت خودداری میشود و در اینجا فایل آخرین نسخه اصلاح صفحه کلید مطابق با استاندارد ۹۱۴۷ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مصوب ۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ به همراه توضیح کامل گذاشته شده است. 

خواهشمند است تلاش کنید تمام نوشته های خود را با این صفحه کلید و کیبرد استاندارد فارسی انجام دهید. خوشبختانه در ویندوز 7 به بعد این مشکل حل شده است. isiri 9147 persian keyboard layout

در این استاندارد دو نکته قابل توجه وجود دارد:

– یکی تصحیح حروف “ک” و “ی” که بایستی حتما از کیبرد اصلاح شده استفاده کرد (“ک” و “ی” عربی به این شکل است. به دو نقطه زیر ی و سرکش نداشتن حرف ک غیرچسبان توجه کنید.). به عنوان مثال این دو کلمه ظاهرا مشابه را در گوگل کپی کرده و نتایج را مشاهده کنید:

 “کتیبه” (با استاندارد فارسی)

“کتیبه” با استاندارد عربی

نکته دوم آرایش صفحه کلید و جای حروف است که اهمیت کمتری دارد اما تا حد امکان عادت کنید از آرایش استاندارد استفاده کنید. 

فایل PDF مربوط به توضیحات این استاندارد و فایل RAR فایل اجرایی حل این مشکل میباشد. پس از نصب باید از لیست کیبردهای ویندوز به جاری کیبرد “Farsi” کیبرد “Farsi-standard” را انتخاب کنید

نسخه ۲ صفحه کلید استاندارد فارسی را دانلود کنید:

download_fa

کاربران Mac OS این پیوند رو مطالعه بفرمایند. اگر کاربر لینوکس هستید هیچ کاری لازم نیست انجام بدید چون کیبورد فارسی فعلی بر اساس ISIRI 9147 هست با این کار می‌توانید اعداد را به فارسی بنویسید و از سایر امکانات تایپ فارسی نظیر نیم‌فاصله استفاده کنید، لطفا در هنگام ارسال مطالب در این انجمن به قواعد فارسی‌نویسی دقت داشته باشید.

 

چیدمان حروف و علائم فارسی بر صفحه‌کلید رایانه، مطابق استاندارد ملی ISIRI 9147 مؤسسه‌ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

 نسخه ۲ صفحه کلید استاندارد فارسی رو از این‌جا دانلود کنید

این نوشته ها نیز برای شما کاربردی خواهد بود: