در این بخش برخی پرسش ها و مشکلات دوستانی که از نرم افزار Mendeley استفاده کرده اند را گردآوری میکنم. پیشنهاد نسختم این هست که پیش از هرچیز از بخش پشتیبانی بسیار گسترده خود سایت Mendeley استفاده کنید و چنانچه مشکل شما بی پاسخ ماند در بخش دیدگاه ها در پایین همین بخش مطرح نمایید.

چنانچه هنوز با این نرم افزار کار نکرده اید از آموزش ویدئویی نرم افزار مدیریت رفرنس مندلی (Mendeley) استفاده نمایید.


۱- در فیلم آموزشی برای هر رفرنسی که گذاشته می شود یه قلاب باز و بسته میشود: 

[3],[2],[1] اما اگر بخواهم چند رفرنس در یک قلاب باشد باید چه کار کنم؟

پاسخ: استایل استاندارد IEEE به صورت جدا نوشته می شود ([3],[2],[1]) اما چیزی که شما مد نظر دارید در استایل ACM SIG Proceeding وجود دارد ([1,2,3,4]) و با استفاده از آن مشکل شما حل میشود. این استایل را از بخش more styles میتوانید اضافه کنید کنید.


۲- اگر یکی از رفرنس ها Hard Copy بود و نسخه دیجیتال آن وجود نداشت چگونه می توان در Mendeley آن را اضافه کرد؟

پاسخ: هیچ تفاوتی ندارد. اگر فایل Citation آن با فرمت های bib یا ris را دارید (مثلا در سایت انتشارات کتاب شاید پیدا شود) که به راحتی import میکنید. اگر هم نیاز بود دستی اطلاعات را وارد کنید از بخش Add Entry Manually نوع book را انتخاب و اطلاعات کتاب را تکمیل کنید.


۳- «باعرض سلام و تشکر ویژه برای ویدئو آموزشی‌تان. یک سؤال داشتم: من خیلی سعی کردم، یک استایل جدید با توجه به نیاز خودم ایجاد کنم ولی مقدور نشد. استایل مورد نیاز من(جهت پایان‌نامه) استایلی است نسبتا قدیمی. ولی نمی‌توانم مورد مشابه آن را پیدا کنم. می‌خواستم نظر شما رو در این باره بدونم.

،استایل موردنظر: فامیل نویسنده (باحروف بزرگ)، نام، عنوان اثر، ناشر،محل نشر، سال انتشار»

پاسخ: 

I don’t know the name of that style you have to use, but you can define new custom styles based on your needs using this guide:
http://blog.mendeley.com/research-tutorials/howto-edit-citation-styles-for-use-in-mendeley/

and this video:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Rgb0Ldb6LhM


۴- «من از نرم افزار مدیریت رفرنس مندلی استفاده میکنم. اما مشکلی که با اون مواجه هستم این هست که در متنی که تعداد رفرنسهای اون زیاد هست با سرعت بسیار پایینی رفرنس جدید رو در متن وارد میکنه. آیا راهی برای بالابردن سرعت رفرنس دهی در چنین حالتی وجود داره؟»

پاسخ: 

این مشکل در حال رسیدگی از طرف مندلی است و تمام نرم افزارهای مدیریت رفرنس در صورتی که حجم کار بسیار بالا برود دچار این مشکل می شوند چون هر بار باید تمام اطلاعات متن را پردازش کنند تا شماره گذاری ها و ارتباط رفرنس ها با یکدیگر حفظ شود.

درباره این مشکل و پاسخ کاربران و تیم پشتیبانی اینجا بخوانید:
http://feedback.mendeley.com/forums/4941-general/suggestions/298630-insert-citation-slow-in-big-papers


۵- «مشابه اندنوت این قابلیت وجود داره که شماره مرجع‌ها هایپرلینک بشه به بیبلوگرافی؟»

پاسخ:
متاسفانه هنوز این قابلیت وجود ندارد اما در لیست برنامه های آتی مندلی قرار دارد و از جمله درخواستهایی است که کاربران زیادی از Mendeley داشته اند. این قابلیت در Endnoteهم گاهی با باگ همراه بوده از جمله به هم ریختن این اطلاعات وقتی که عمل Undoیی انجام می دهید که به Citation هم ربط پیدا کند. از شما هم دعوت می کنم به این درخواست در سایت مندلی رای دهید تا با اولویت بیشتری آن را ارائه دهد:
http://feedback.mendeley.com/forums/4941-general/suggestions/931563-hyperlinks-from-citations-added-with-the-word-plug


۶-  «می خواستم بدونم راهی هست که سایتیشن هایی که به وسیله ورد تا حالا وارد متنم کرده بودم رو خیلی راحت به مندلی وارد کنم تا از این به بعد با مندلی کار کنم؟ یا باید حتما تک تک سایتیشن های قبلی رو دستی پاک کنم و به جاش سایتیشن های جدید مندلی رو بذارم؟ خلاصه اینکه عزیز بهترین راه حل چیه؟»

پاسخ: راه حلی مشخصی وجود ندارد و باید به صورت دستی تمام رفرنس ها را تغییر دهید چون کاملا ساختار مندلی با رفرنس دهی خود ورد متفاوت است. حتی لایبری هم که در خود ورد درست کرده اید تقریبا باید دوباره ساخته شود. اما اگر بتوانید سریع کتابخانه را در مندلی بسازید، جایگزین کردن رفرنسها در کل پایان نامه شاید کمتر از یک ساعت زمان نیاز داشته باشد.

رفرنسهایی که انگلیسی هستند به راحتی فایل RIS یا BIB آنها را میتوان پیدا و در مندلی Import کرد اما رفرنسهای دستی و یا مثلا فارسی ها را دوباره باید ساخت.
مسیر ذخیره شدن رفرنسهای ورد اینجاست:
C:\Users\{username}\AppData\Roaming\Microsoft\Bibliography\Sources.xml
شاید اگر کمی کدنویسی بدانید بتوان کتابخانه ورد را از این فایل استخراج کنید و به فرمت RIS یا BIB تبدیل کنید و بعد به مندلی بفرستید اما بعید میدانم این کار ارزش صرف زمان داشته باشد و بهترین راه از دید من همان روش دستیست.


۷- ویدئوی آموزشی را دانلود کرده ام اما صدا ندارد و یا درست پخش نمی شود.
همانگونه که در پست مربوط به این آموزش اشاره شده برای راحتی کاربران ایرانی که معمولا مشکل سرعت و یا حجم اینترنت دارند این ویدئوی ۴۰ دقیقه ای با تکنیک های فشرده سازی و در عین حال بالا نگه داشتن کیفیت تصویر تنها به ۵۰ مگابایت کاهش یافته است تا به سادگی قابل دریافت باشد. اما این روشهای فشرده سازی برای هم پخش کننده ای قابل بازگشایی نیست و چنانچه از نرم افزارهای معرفی شده یعنی VLC Player و KM Player استفاده کنید هیچ مشکلی برای پخش آن نخواهید داشت. نسخه فشرده نشده این ویدئو نزدیک به ۲۵۰ مگابایت هست و دریافت آن برای کاربران ایرانی کمی مشکل خواهد بود.

KM Player:

http://www.kmpmedia.net/

VLC:
http://www.videolan.org/vlc/download-windows.html


۸- سوالاتی داشتم: 1- چه طور می توان فونت رفرنس هایی را که از مندلی به word می آوریم عوض کنیم؟ 2- چه طور مکان رفرنس های فارسی وانگلیسی را عوض کنیم که کدام یک اول بیایند و کدام بعد از آن؟ 3- می توان رفرنس هایی را که از خود word می دهیم با رفرنس های mendeley هماهنگ کرد؟ یا بایستی همه رفرنس ها از یکی از این دوتا باشند؟
۱- در مورد فونت بستگی به استایل های ورد دارد و ارتباطی با مندلی ندارد. فیلم آموزش Wordی که درست کرده ام را در سایتم ببینید.
۲- پس از تولید نهایی لیست منابع باید فارسی و انگلیسی ها را دستی جدا و جابجا کنید.
۳- خیر. یا Word و یا Mendeley

ارتباط با من در Mendeley:

Armin Kamfiroozie Mendeley Advisor