یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران نرم‌افزار مدیریت رفرنس‌های مندلی با آن مواجه هستند به همریختگی منابع فارسی در پاگراف‌های RTL مانند فارسی و عربی و … است. مشکلاتی مثل نمایش پرانتزها به صورت برعکس یا فارسی نبودن اعداد یک Citation. مشکل پرانتز و اعداد ورد در نرم افزار مندلی معمولا در استایل‌هایی مانند Vancouver و APA که از رایجترین شیوه‌نامه‌های رفرنس‌دهی در ایران است دیده می‌شود و در کل استایل‌هایی مانند استایل APA و … که در Citation آنها در متن، نام نویسنده هم نمایش داده می‌شود و نام نویسنده نیز فارسی باشد این مشکل دیده می‌شود. با وجود اینکه این مشکل را مدت‌ها قبل نیز به تیم توسعه مندلی اعلام کردم اما هنوز راهکار مناسبی برای آن ارائه نشده است.

در یکی دو سال گذشته با روش‌های بسیار پردردسر این مشکل قابل برطرف کردن بود اما راه‌حلی که در اینجا آموزش داده می‌شود بسیار سریع و آسان است و به راحتی می‌توانید مشکل منابع و رفرنس‌های فارسی را که با استفاده از نرم‌افزار مندلی تهیه می‌کنید برطرف کنید. این آموزش ویدئویی برای Mendeley تهیه شده است اما چنانچه مشکلات مشابه در استفاده از سایر نرم‌افزارها مانند Endnote و … نیز وجود داشت ممکن است با استفاده از همین روش برطرف شود. ضمنا این آموزش با Word 2016 تهیه شده است ولی روی ورژن‌های قدیمی تر ورد مانند Word 2013, Word 2010 نیز احتمالا قابل انجام است.

برای رفع مشکل پرانتزها و اعداد فارسی کافی است طبق این آموزش ویدئویی، از منوی File قسمت Options گزینه Customize Ribbon را کلیک کرده و سپس از منوی بالا در لیست All Commands دکمه‌های RTL Run و LTR Run را به یکی از تب‌های ورد اضافه و تائید کنید. سپس بخش‌های مشکل دار را انتخاب نموده و از تبی که تازه ایجاد شده است گزینه RTL Run را کلیک کرده و مشکل برطرف می‌شود.

 

ویدئوی آموزش در سایت یوتیوب:

 

چنانچه در ایران هستید و دسترسی به یوتیوب برای شما مقدور نیست این ویدئو را  در سایت آپارات ببنید.