رفع مشکل فارسی نبودن اعداد رفرنس‌های مندلی در Word برای استایل‌های عددی

گاهی کاربران مندلی با اینکه تمام تنظیمات مربوط به نمایش اعداد متناسب با زبان مورد استفاده را درست انجام داده‌اند، اما در هنگام رفرنس‌دادن اعداد رفرنس‌ها (Citationها) در مندلی انگلیسی است. این مشکل را توانسته‌ایم حل کنیم.

 

آپدیت اردیبهشت 1397: لطفا این آموزش را ببینید.

رفع مشکل اعداد و پرانتزها در رفرنس‌دهی با نرم افزار مندلی در زبانهای راست به چپ (فارسی ، عربی و …)

 

* مطالب پایین ممکن است قدیمی شده باشد. لطفا ابتدا لینک بالا را ببینید.

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که تعدادی از کاربران نرم‌افزار مدیریت اسناد مندلی با آن مواجه هستند مشکل فارسی نبودن اعداد رفرنس در استایل‌هایی مانند IEEE، ACM و … که Citation آنها عددی است می‌باشد. در ویدئوی آموزش رفرنس‌دهی با استفاده از نرم‌افزار Mendeley که قبلا تهیه کرده بودم بدون آنکه تنظیمات خاصی در نرم‌افزار مندلی یا MS Word انجام دهم اعداد رفرنس (Citation) بدون هیچ مشکلی بر اساس زبان مربوطه به صورت فارسی یا انگلیسی تولید می‌شد اما بنا به دلایل نامعلوم تعدادی از کاربران هنگام استفاده از نرم‌افزار با آنکه تمام تنظیمات برای فارسی بودن اعداد در ورد از جمله Context بودن اعداد صحیح انجام شده بود اعداد داخل براکت را به صورت انگلیسی مشاهده می‌کردند. این مشکل حتی پس از اعلام به Mendeley نیز هنوز برطرف نشده است.

یکی از راه‌های غیراصولی که در دو سال گذشته موقتا در مواردی که اجبارا بایستی منابع به صورت فارسی نوشته می‌شد به کاربران معرفی می‌کردم جایگزینی اعداد انگلیسی با کاراکترهای عددی فارسی (با کدهای یونیکد متفاوت) بود به این صورت که در یک کپی از فایل کاملا نهایی که قرار است PDF شود و تغییر نکند با کمک Find-Replace و استفاده از سوییچ‌های مناسب که در آموزش نرم‌افزار Word کمی به آنها اشاره کردم بود اعداد 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 را با ۰ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ جایگزین و سپس فایل PDF را تولید نمایند. تایپ این اعداد با copy-paste از همین پست و یا استفاده از کیبرد فارسی استاندارد امکان‌پذیر است. بدیهی است که این کاراکترها از نظر عددی معادل هم نیستند و به زبان ساده این اعداد فارسی عملا کاراکترهایی با شکل اعداد فارسی هستند.

mendeley-word-farsi-citations

خوشبختانه پس از صرف زمان بسیار زیاد و تحلیل نحوه ذخیره‌سازی فایل‌های ورد و چگونگی تولید رفرنس‌ها در مندلی در حد باینری و HEX و سورس‌کد، موفق شدم این مشکل را در حد قابل قبولی برطرف کنم و از این پس دوستانی که برای فارسی کردن اعداد مربوط به منابع استفاده شده در مندلی مشکل داشته باشند با ارسال فایل خود و پرداخت هزینه‌ای جزئی فایل بدون مشکل را دریافت خواهند کرد. در حال حاضر روشی که برای این کار استفاده می‌شود با استفاده از نرم‌افزارهای جانبی و پردردسری است که بخشی از آن نیز توسط من کدنویسی شده است و به همین دلیل امکان ارائه آموزش یا انتشار عمومی آن وجود ندارد و ضمنا تمام رفرنس‌ها به صورت تک تک بایستی اصلاح شوند. اگر دوستان راه‌های دیگری نیز پیدا کردند لطفا به اشتراک بگذارند تا دیگران استفاده کنند.

برای تصحیح فایل خود از طریق بخش مربوطه سفارش خود را ثبت نمایید تا در کمتر از 24 ساعت فایل نهایی را دریافت کنید. با توجه به زمان‌بر بودن این کار پیشنهاد می‌شود فایلی که در مراحل پایانی است و همه رفرنس‌ها در آن وارد شده اند را بفرستید. رفرنس‌هایی که تصحیح می‌شوند حتی در صورت جابجایی در متن نیز دیگر مشکلی نخواهند داشت. از آنجا که  اضافه شدن رفرنس‌ها در مقالات علمی بدیهی است سفارشاتی که تعداد رفرنس‌هایشان تا حدود 20٪ تعداد اولیه نیز تغییرات دارند به مدت 20 روز از زمان تحویل به صورت رایگان اصلاح خواهد شد.

درخواست فارسی‌سازی رفرنس‌ها در ورد