در صورتی که از کاربران نرم افزار  مدیریت رفرنس Mendeley یا Zotero هستید و از استایل IEEE برای مقاله یا پایان‌نامه خود استفاده می‌کنید حتما این مطلب را بخوانید. 
*دانشگاه شیراز با وجود اینکه اعلام کرده از استایل IEEE استفاده می‌کند اما در بررسی‌هایی که داشتم مشخص شد که استایل مورد نظر آنها ظاهرا استاندارد IEEE نیست به محض اینکه جزئیات دقیق استاندارد مد نظر معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز در اختیارم قرار گرفت توضیحات تکمیلی را ارائه خواهم کرد.
مشکل استایل IEEE در مندلی

مشکل استایل IEEE در مندلی

مشکل چیست؟!
مشکل این است که مطابق شکل در حال حاضر (تا نسخه 1.9.2) اگر به تعدادی منبع پشت سر هم رفرنس دهیم و استایل IEEE را اعمال کنیم این شماره ها هرکدام در یک براکت جداگانه نشان داده می‌شود در صورتی که طبق آخرین استاندارد رفرنس‌دهی IEEE باید به صورتی که در شکل مشخص شده نمایش داده شود. دقت کنید که نمایش مثلا به صورت
[3-1] نیز اشتباه است و در استاندارد IEEE رفرنسهای پشت سر هم حتما باید به همین صورتی که در بخش سبز رنگ آمده نشان داده شود، یعنی رفرنس شروع داخل یک براکت سپس خط فاصله و سپس رفرنس پایانی در یک براکت دیگر فرمت [3-1] مربوط به استایل‌های دیگر از جمله ACM Proceeding است که آن هم از نظر ترتیب شماره ها تفاوت جدی با IEEE دارد..

توضیح فنی:
دلیل بروز این مشکل و عدم رفع آن توسط مندلی این است که Mendeley و Zotero و چند نرم افزار دیگر از زبان استاندارد استایل نویسی CSL استفاده می‌کنند که یک پروژه متن‌باز بوده و در github در حال توسعه و به روزرسانی است و فایلهای هر استایل را با فرمت CSL تولید و در اختیار Mendeley و دیگر نرم افزارها قرار می‌دهند. این نرم‌افزارها برای اینکه ناهمخوانی با این استاندارد استایل نویسی نداشته باشند ناچارند که سر خود اقدام به دستکاری استایل‌ها نکنند و منتظر بمانند تا نسخه جدید این استایل آپدیت شود. این مشکل احتمالا تا نسخه 1.10 مندلی رفع خواهد شد اما راهکار دیگری نیز برای رفع آن وجود دارد. 

*آپدیت: به گزارش کاربران این مشکل در نگارش 10.1 برطرف شده است.*

رفع مشکل:
یکی از راه‌های رفع این مشکل ویرایش استایل است که در بخش پرسش و پاسخ پیرامون Mendeley درباره آن توضیح داده شده است اما این راهکار به دلیل اینکه کمی پیچیده و دشوار است پیشنهاد نمی‌شود. پیش از هر چیز مطمئن شوید که برای استایل مورد استفاده شما Update تازه ای نیامده است. اگر در جلوی استایل مورد نظر در زبانه Installed در قسمت More Styles واژه Update نوشته شده بود یعنی آن استایل می‌تواند به روز رسانی شود که باید حتما آن را آپدیت کنید.

استایل IEEE (فقط با همین نام بدون پسوند و پیشوند) فعلی از ساختاری غیراستاندارد در مورد رفرنس‌هایی که شماره پشت سر هم دارند استفاده می‌کنند. وارد منوی View بخش Citation Style و سپس More Styles شوید. در زبانه Installed روی استایل IEEE فعلی کلیک راست کنید و اگر گزینه Uninstall فعال بود کلیک کرده و این استایل را پاک کنید و در زبانه Get More Styles بخش دانلود یکی از این دو لینک (محتوای هر دو یکی است) را کپی و فایل CSL مربوط به IEEE مورد نظر و استاندارد را دانلود و سپس Use this Style نمایید تا مشکل حل شود (شکل پایین). 

IEEE Standard Style (link 1): http://pinux.info/files/ieee.csl
IEEE Standard Style (Mirror): http://earmin.com/files/mendeley/ieee.csl

* برای اینکه مطمئن شوید از آخرین نسخه IEEE استفاده میکنید به این ترتیب عمل کنید:‌ استایل قبلی IEEE که تا مندلی 1.9.2 همچنان فعال است فکر میکنم مربوط به تاریخ 18 دسامبر 2012 باشد اما این نسخه تازه که در لینک زیر گذاشته شده در تاریخ 18 جولای 2013 آپدیت شده است. این فایل هنوز به صورت رسمی منتشر نشده و در نسخه های بعدی مندلی گذاشته خواهد شد. تاریخ آپدیت هر استایل با کلیک روی آن نشان داده می‌شود.


به روزرسانی، پاک کردن، ویرایش و فعال‌ کردن یک استایل

به روزرسانی، پاک کردن، ویرایش و فعال‌ کردن یک استایل

 

اضافه کردن یک استایل از لیست یا دانلود یک استایل دیگر

اضافه کردن یک استایل از لیست یا دانلود یک استایل دیگر

پرسش‌های خود درباره Mendeley را در بخشی که به همین منظور راه اندازی شده است مطرح نمایید.