این پروژه یک پروژه شخصی بوده و به معنی این نیست که مبنای سایر پروژه های این درس باشد و هدف آن فقط ارائه دید بهتر به دوستان می باشد. خواهشمند است هرگونه سوال یا ابهام را با استاد مربوطه در میان بگذارید تا خدای نکرده کم و کاستی و یا اشتباه در اجرای پروژه تان پیش نیاید.


پروژه پایان ترم درس مهندسی سیستمها، ارائه و تحلیل مقاله ای در خصوص مهندسی سیستم

مهندسی سیستم سیستمها و خانواده سیستمها از دید استانداردها، مدل V و مدل V دوگانه

System of Systems Engineering and Family of Systems Engineering from a standards, V-Model, and Dual-V Model perspective

This paper appears in: Systems Conference, 2009 3rd Annual IEEE
Date of Conference: 23-26 March 2009
Author(s): Clark, J.O.
Northrop Grumman Corp., Virginia Beach, VA
On Page(s): 381 – 387


مهندسی سیستم سیستمها و مهندسی خانواده سیستمها دنباله حداقل دو رشته از رشته های کاملا درک شده در مهندسی سیستمهاست. استانداردهای مهندسی سیستمها، V-Model و به خصوص مدل سه بعدی Dual V-Model، کمکهای عمده و قابل توجهی در این ادراک داشته اند که شامل روابط بین SE، SoSE و FoSE میباشد. این دانش به ما در تحت تاثیر قرار دادن سیستمها و نرم افزارها، به وسیله تکنولوژی بهبود و Tuning کمک میکند.
در این کنفرانس اهداف زیر دنبال گردید:
– تعریف SOS، SOSE و FOSE از جنبه استاندارهای مهندسی سیستم
– توصیف V-Model و V-Model دوگانه (Dual V-Model)
– نمایش به کارگیری استانداردهای مهندسی سیستم و Vmodelها در SOS
– تشویق شرکتها در استفاده از استاندارهای SE و Vmodel در SOS و FOS
موضوع SoSE در برابر مهندسی سیستمهای سنتی اخیرا موضوع بحث در اکثر مقالات و تحقیقات و کنفرانسها بوده است و سوالی که اغلب پرسیده میشود این است که تفاوت مهندسی سیستم سیستمها با مهندسی سیستم معمولی چیست. در واقع میتوان کلیه استانداردهای مهندسی سیستم را زاییده یک مدل کلاسیک مشترک در نظر گرفت. که فرایندهایی مانند ورودی، نیازسنجی، تخصیص توابع، ساخت و تجمیع و فرایندهای خروجی در این مدل وجود دارد.
منظور از خانواده سیستمها در واقع خط تولید و یا دامین میباشد. جایی که برخی دارایی ها و اجزای مفید بدون تغییر به کار گرفته میشوند و برخی دیگر اصلاح شده و دوباره استفاده می¬شوند. که نتیجه اش همان خط تولید است. این مقاله، SoSE و FoSE را از جنبه استانداردهای مهندسی سیستم و مدلهای V و Dual V مورد بررسی قرار میدهد.
مشکل اصلی در SoSE و FoSE در واقع مشکل مدیریتی است و نه تکنیکی. نکته مهمی که در مهندسی سیستم سیستمها وجود دارد بحث طراحی و ارتباط مناسب سیستمها با یکدیگر و طراحی و ساخت اینترفیسهای کارا و مناسب میباشد.

Presentation کامل ویدئویی این مبحث که توسط بنده تهیه شده است را در این قسمت میتوانید مشاهده فرمایید.

نمایش ویدئوی فوق به صورت بزرگتر و Full Screen در صفحه جدید (پس از باز شدن لینک چند لحظه صبر کنید تا صفحه Player لود شود):

پرزنت پروژه پایان ترم درس مهندسی سیستمها

دانلود فایل خلاصه مقاله (فارسی)

مقاله اصلی (IEEE)

 نحوه تهیه این ارائه ویدئویی به همراه توضیحات فنی جهت ذخیره فایل با کیفیت بالا و حجم کم